Principal >> Educació Sanitaria >> 8 medicaments que causen augment de pes

8 medicaments que causen augment de pes

8 medicaments que causen augment de pesEducació sanitaria

L’augment de pes no desitjat sovint és alarmant, però quan un medicament necessari és la causa d’aquests quilos de més, pot resultar confús i frustrant. Desenes de medicaments, inclosos antidepressius, antihistamínics, estabilitzadors de l'estat d'ànim, beta-bloquejadors i medicaments antidiabètics pot provocar un augment de pes. Passa per diversos motius, com ara augment de la gana, augment de la resistència a la insulina i alentiment del metabolisme. Conèixer els medicaments que causen l’augment de pes —i com ho fan— us posa en camí per contrarestar els efectes adversos.

Com provoquen l’augment de pes els medicaments?

La majoria de medicaments que causen augment de pes són orexigènics, és a dir, estimulen la gana i augmenten el consum d’aliments. No obstant això, en pacients que experimenten pèrdua de gana per diversos motius mèdics o per la vellesa, aquest efecte pot ser beneficiós per afavorir l’augment de la gana i l’augment de pes, segons diu.Karen Cooper, DO, la directora de control de pes de l ' Clínica Cleveland .



nivells normals de sucre en sang per a diabetis tipus 2

Altres medicaments, com els esteroides, condueixen a canvis en el metabolisme i la gana, mentre que els medicaments antidiabètics afecten la resistència a la insulina. Antidepressius , els antipsicòtics i altres medicaments que s’utilitzen per a la salut mental poden provocar canvis de pes de diferents maneres, en funció de la medicació.



Quins medicaments provoquen l’augment de pes?

Aquesta llista de medicaments que causen augment de pes us pot ajudar a determinar si un augment de pes s’associa a medicaments:

  1. Medicaments antidiabètics com la insulina i les sulfonilurea ( Glynase , Amaryl , Glucotrol , Etc.)
  2. Antidepressius, incloent inhibidors selectius de la recaptació de serotonina (ISRS), com ara Prozac , Zoloft , i Paxil
  3. Medicaments antiepilèptics tal com Neurontin , Depakene , i Tegretol
  4. Antihistamínics tal com Allegra i Zyrtec
  5. Antihipertensius i beta-bloquejadors com Inderal i Lopressor
  6. Antipsicòtics tal com Zyprexa , Risperdal , i Latuda
  7. Corticosteroides tal com Decadron , Prednisona , i Cortef
  8. Estabilitzadors d'ànim tal com Litòbide

Com es pot saber si un medicament provoca un augment de pes?

Joshua Septimus, MD, professor associat de medicina clínica a Hospital Metodista de Houston , té un procés de tres passos per determinar si un medicament és la causa de l’augment de pes no desitjat:



què es tracta del paquet z?
  1. En primer lloc, mireu el moment de l’augment de pes. Si l’augment de pes es va produir poc després d’iniciar el nou medicament, aquest és un fort indicador.
  2. Comproveu també que no hàgiu canviat el vostre estil de vida ni els vostres hàbits dietètics des que vau començar un medicament nou. Mantenir un registre de menjar i fer exercici físic us pot ajudar a detectar qualsevol diferència.
  3. Assegureu-vos que no tingueu cap altre signe d’afeccions mèdiques que puguin desencadenar l’augment de pes. (Un examen físic us pot ajudar.) L’augment de pes és sovint una situació que necessiteu tenir en compte, per tant, mireu la vostra història i qualsevol canvi de dinàmiques o hàbits socials.

Com contrarestar l’augment de pes de la medicació

Si un medicament provoca un augment de pes no desitjat, haureu de preguntar al vostre metge si hi ha alternatives per tractar la malaltia o medicació que pot compensar l’augment de pes. Estigueu preparats: alguns dels medicaments més habituals que desencadenen l’augment de pes són els medicaments que s’utilitzen per salvar la vida, cosa que pot dificultar l’ús d’alternatives.

Si està prenent un medicament que sol conduir a l’augment de pes, és important centrar-se en fer exercici amb regularitat-i incloent entrenament de força. Un dels errors més freqüents que cometen els pacients és que no aixequen pesos perquè temen que s’acumulin “, diu el doctor Septimus. De fet, una de les coses més importants que podeu fer per continuar mantenint el vostre metabolisme és aixecar peses i mantenir la vostra massa muscular.

També és important evitar els aliments coneguts per disminuir el metabolisme si experimenta un augment de pes a causa d’un medicament. Limiteu els aliments refinats i processats, inclosos el sucre i els carbohidrats processats.



Parleu amb el vostre metge

No deixeu mai un medicament sense parlar amb el vostre metge, ja que fer-ho pot tenir conseqüències importants per a la salut. Hi pot haver alternatives raonables fins i tot si necessiteu medicaments per a una afecció concreta o formes de contrarestar l’augment de pes derivat d’un medicament, de manera que la millor manera d’arribar al fons del sospitós augment de pes de la medicació és actuant com el vostre propi defensor de la salut i fent preguntes.